Релігійні тенденції в Україні 2023


Згідно з опитуванням, проведеним Razumkov Centre наприкінці 2023 року, значна частина українців (61%) асоціюють себе з православною церквою. 
11% респондентів висловили свою прихильність до греко-католицизму, а ще 11% ідентифікували себе як “просто християни”, з протестантизмом себе асоціює 1.4%.



Інші релігійні напрями, такі як протестантизм, римо-католицизм, іслам та іудаїзм, представлені в Україні меншою кількістю вірян.

Цікаво, що декларування належності до певної релігійної організації часто зумовлене не лише релігійними переконаннями, але й соціокультурною та етнічною ідентичністю.

Серед тих, хто визначає себе як “просто православні”, 70% вважають себе віруючими, тоді як 21% коливаються між вірою та невір’ям, 3% є невіруючими або атеїстами, а 4% залишаються байдужими до релігії.


За даними соціологів, відбуваються помітні зміни у церковному самовизначенні православних вірян.

Це пов’язано як зі змінами в організаційній структурі православ’я в Україні, так і з впливом війни з Росією на громадську свідомість. Зокрема, частка вірян, які ідентифікують себе з Православною церквою України (ПЦУ), зросла з 24% у 2021 році до 42% у 2023 році. Водночас, кількість тих, хто відносить себе до УПЦ Московського патріархату, знизилася з 13% у 2021 році до 6% у 2023 році.


Щодо членства в релігійних громадах, лише 24% опитаних визнали свою приналежність до конкретної громади. Серед них, 10,5% належать до ПЦУ, 6% – до греко-католицьких громад, а 3% – до громад УПЦ (МП). Опитування було проведено методом face-to-face з 9 по 15 листопада 2023 року серед 2022 респондентів на контрольованих урядом територіях України. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

За даними Центру Разумкова, 24% опитаних зазначили, що після початку війни з Росією у лютому 2022 року стали більш релігійними.

Повідомляє Слово про Слово

Ввезення гуманітарної допомоги: продовжено можливість використання паперових декларацій



Кабінет Міністрів продовжив можливість використання паперових декларацій для ввезення гуманітарної допомоги в Україну до 1 квітня наступного року. Це дасть змогу організаціям, які завозять гуманітарну допомогу, продовжувати свою діяльність за звичними процедурами.

Повідомляє Міністерство соціальної політики України

У той же час, з 1 грудня цього року отримувачі можуть вже почати використовувати цифровий механізм для ввезення гуманітарної допомоги. Тобто подавати декларацію онлайн з використанням Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

Відповідні зміни були ухвалені за результатами опрацювання зворотнього зв'язку від волонтерської спільноти, яка активно долучилась до обговорення проблематики.

Триватиме перехідний період з можливістю подання паперової декларації до 1 квітня наступного року. За цей час Мінсоцполітики, у співпраці з іншими органами влади та громадянським суспільством, продовжить опрацьовувати конструктивні коментарі та пропозиції для покращення правового регулювання процедури ввезення і обліку гуманітарної допомоги.

Водночас, під час перехідного періоду фонди, громадські організації та інші отримувачі зможуть адаптувати свої процеси до використання цифрової системи та оцінити її переваги.

Важливо наголосити, що з 1 грудня у отримувача немає обов’язку користуватись лише паперовим чи цифровим механізмом. Тобто організація може використовувати будь-який варіант, що потім буде відображено у звітності.

 

 

Приклади з історії, коли національна молитва принесла країнам перемогу та успіх



У Біблії є багато прикладів, коли народи та країни об'являли молитву та отримували перемогу завдяки Божій благодаті.

Про це повідомляє Всеукраїнський собор

Ось декілька прикладів:

1) Ізраїль перебував у полоні в Єгипті, але Бог послав Мойсея, щоб він вивів їх з полону. Після виходу з Єгипту, коли Ізраїльтяни перетинали Червоне море, Бог врятував їх від фараонової армії, яка наздоганяла їх.

2) У Другій книзі Хронік, в описі битви в Сеїрі, говориться, що цар Йосафат закликав людей до молитви та посту, а після цього вони отримали перемогу у битві.

3) У Даниїловій книзі описано, як пророк Даниїл молився до Бога та отримав допомогу від Бога, щоб уникнути смерті в полоні.

Також в історії є багато прикладів, коли країни об'являли молитву та отримували

перемогу завдяки Божій благодаті. Ось декілька прикладів:

4) У 1571 році війська Європейської Ліги, яку очолював Ян ІІІ Собеський, перемогли війська Османської імперії у битві під Лепантою. Перед початком битви, папа Пій V оголосив молитву за перемогу, і ця молитва, за словами свідків, допомогла військам перемогти.

5) Під час Другої світової війни Велика Британія була першою країною, яка оголосила війну Третьому Рейху. Після евакуації британських військ з Дюнкерка (Операція «Динамо») і капітуляції Франції 22 червня 1940 року Гітлер вірив, що Велику Британію переможено, і Німеччина є хазяїном у Європі.

Однак у Британії залишалися люди, що негативно ставились до підписання миру із Німеччиною. Серед них був щойно обраний прем'єр-міністр Вінстон Черчилль. Завзяття та ораторські навички Черчилля переконали народ Великої Британії відмовитись від ідеї підписання мирного договору із Третім Рейхом і готуватися до тривалої війни.

Велика Британія об'явила національну молитву за перемогу у битві за Англію. Ця молитва стала відомою як "Молитва за королеву та країну", і вона відбувалася щоденно протягом війни.

Битва за Британію стала ключовим боєм в ході Другої світової війни для Великої Британії і розвіяла міф про непереможність Гітлера. Британія вистояла та відбила атаку.

Окрім цього, у історії США є багато прикладів, коли країна об'являла молитву та отримувала перемогу завдяки Божій благодаті. Ось декілька прикладів:

6) Під час Війни за незалежність в 1775 році, Континентальний Конгрес США закликав до Дня молитви та посту. Цей день став відомий як "День молитви та посту для важких часів", і він відбувався щороку протягом Війни за незалежність.

7) Під час Громадянської війни в 1863 році президент Авраам Лінкольн закликав до Дня молитви та посту, щоб молитися за мир та об'єднання країни. Цей день став відомий як "День національної молитви та покаяння", і він відбувався щороку після цього.

8) Під час Другої світової війни президент Франклін Рузвельт закликав до національної молитви за перемогу над нацизмом та фашизмом.

9) Також президент Гаррі Трумен під час Корейської війни закликав до національної молитви та посту за мир у Кореї.

Нині в Україні перша річниця повномасштабної війни Росії. Згідно думок багатьох «експертів», Україна не мала встояти більше трьох днів, однак переважаючі сили росії зазнали поразки на багатьох напрямках. Віримо, що це Боже чудо, і за молитвою церков та мільйонів віруючих по всьому світу сталося чудо, і Україна бореться та досягає успіхів уже рік.

Нині, як і рік тому, багато інституцій роблять прогнози і заявляють, що війна в Україні на багато років. За людськими прогнозами та прогнозуваннями такі війни йдуть роками. Чи можливий інший сценарій?

Так. Бог може все змінити.

Папа Римський Франциск зустрівся із членами 53-ї експедиції на Міжнародну космічну станцію

Екіпаж МКС у складі італійця Паоло Несполі, росіянина Сергія Рязанського та американців Рендолфа Брезника, Джозефа Акаби та Марка Ванді Хея разом із сім'ями прибули до Ватикану для особистої аудієнції з понтифіком після відеомосту з космічною станцією, що відбувся минулої осені.

У Львові триває 9-й фестиваль релігійної пісні

У кафедральному соборі Львова розпочався 9-й фестиваль релігійної пісні. Нині тривають майстер класи для хорів та музичних гуртів, які веде Анна Марек-Камінська, директор літургійної музичної школи в Жешові.