Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Гостя: Катерина Клюзко, психолог
Програма: «Наша освіта»
Ведучий: Віталій Хромець

 

    Більшість із нас знає, що зміни є невідворотними, але як зробити, щоб вони були на користь людині та суспільству? Як свідомо бути орієнтованим на зміни? Як цілеспрямовано працювати на мир та злагоду? Як підвищувати життєстійкість людини? Загалом, як і чого можна навчитися? Про це автор та ведучий програми «Наша освіта» Віталій Хромець розмовляє із психологом Катериною Клюзко.

 

    «…Зміни відбуваються постійно. І не лише в освіті, але в нашому житті, і в історії, і в зміні парадигм, і в культурі, і в погоді… З   точки зору психології людина постійно змінюється: вона народжується, маленька дитинка, потім вона дорослішає, в неї відбувається юність, зрілість, старіння і це – безперервний процес змін. Тобто, переходу з одного стану в інший. І людина не може зупинятися. Якщо вона зупиняється, то це як вода в потоці, або, можливо, ріка, яка має стрімке русло і напрямок, вона постійно оновлюється. І так само, якщо ми говоримо і про себе, і про світ, то ми говоримо про ці зміни. Потрібно постійно відчувати їх, знати, що  вони відбуваються, і досліджувати нові світи, нові теми, які зараз стають актуальними…»

 

   «…Ми з дітьми зосереджуємося на мріях. Тобто, від глобальних «про що ти мрієш?», «чого ти хочеш досягнути?», «яке ти бачиш своє покликання в цьому житті?». Філософія нашої школи: ми віримо в те, що коли людина реалізується за своїм покликанням, вона стає щасливою. Відповідно ми потім даємо їм певні навички, як можна цю велику мрію, як великого слоника, поділити на хвостик, носик, вушко, і поступово його складати,   працювати над цим і, відповідно, потім ми з ними працюємо на тему відповідального лідерства…»

 

    «…Лідер і агент змін відрізняються кардинальними речами… Лідер – це як магніт: тобто, він тягне за собою людей. Якщо… магніти притягнути до стружки  або до металевих предметів, вони всі потягнуться за цим магнітом. Тобто, він веде людей, і всі йдуть за ним. А агент змін – це «марганцівка»: якщо взяти склянку води, крапнути туди одну краплю марганцівки,  вода стає рожевою. Й ідея агента змін – що він підштовхує людей до змін, але спочатку він є цією зміною…»

 

   «Для нас було важливе примирення. Тому що насправді енергія агресії не породжує нічого доброго. Вона не є творчою і не є споглядальною. І, звісно, коли людина перебуває у складних життєвих обставинах (на той час багато хто отримав навіть посттравматичний синдром – те, до чого людина не готова в принципі), і дуже важливо було об’єднатися і показати, що є люди, які – не байдужі… Важливий елемент цієї підтримки,  показати, що є люди, які розділяють це, які хочуть допомогти…»