Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Програма: «Сімейна консультація»
Гість: Антон Колганов, тренер-консультант руху «Територія відповідальності»
Ведуча: Інеса Опіканець

 

  Ми з вами трохи поспілкуємося про призначення чоловіка та жінки, про те, для чого створив Бог Єву. Торкнемося питання насильства в сім’ї. Адам і Єва. Спочатку був чоловік. А потім Бог чомусь сказав: «Недобре йому бути самому», і створив Єву. Для чого? Копати щось, вирощувати, діток народжувати чи просто душевну бесіду підтримувати?

 

  Ну, все ж ми повинні зрозуміти, що, коли ми розглядаємо це в розрізі Біблії, то, згідно з єврейською традицією, в Адамі вже була Єва. І Бог створив йому помічника, подібного до нього. Можна сказати, що Адам був створений версією 1.0. Написано: створив Бог людину з пороху земного, вдихнув у неї дух життя, і потім ми знаємо, що стала людина живою душею. А потім Він її помістив в сад Едемський, щоб обробляти та зберігати сад. Тобто, Адама, якщо ми подивимося на історію його створення, було створено не в Едемі. Його безпосередньо створив Бог і потім тільки помістив до саду Едемського, і його першою професією та обов'язком було обробляти і зберігати сад. Інакше кажучи, як садівник, піклуватися про квіти, поливати, підгортати і т.ін., щоб, коли з'явиться Єва, він міг до неї ніжно ставитися, з належним розумінням. Тому що, оскільки він не народився в Едемі, то йому потрібно було навчитися бути таким ніжним. Чому мужики люблять грубість? Вони не з Едему. А ось жінку вже створено версією 2.0. Її взято було з ребра. Тому що, коли для Адама не знайшлося помічниці, відповідної до нього, то Бог сказав Сам: Недобре, погано бути чоловікові одному і Я сотворю йому помічницю. І її завдання було зовсім інше. Мужик, а його не було створено в Едемському саду, виконував грубу роботу. Жінка була іншою версією. І, як сказав один з отців церкви, Бог створив жінку не з голови Адама, щоб вона над ним панувала, але і не з п'яти, щоб він над нею панував та пригнічував. Її було створено з ребра, щоб вона була ближчою до серця і під його захистом. Більше з тим, коли Бог навів на Адама міцний сон і вийняв це ребро, і потім, коли створив Єву, привів її до Адама, то коли Адам опритомнів, він захопився цією естетикою, цією красою і сказав: «О-о-о-о». Якщо подивитися в єврейський текст, там використовується слово «захоплення»... Вони як одне ціле. Два елементи, котрі доповнюють одне одного, хоча кожен із них є повноцінною особистістю. Не половинкою, а повноцінною особистістю. Тому що Божа арифметика - 1 + 1 = 1.

  Дуже цікаво, особливо, якщо заглиблюватися в єврейський переклад. А чому ж є така тенденція: люди все життя шукають свою половинку і чомусь кажуть, що це зовсім інша людина, що «я тебе не впізнаю»? Однак це хтось, хто наче за склом, хто ніби і близький, але далекий? Це так має бути чи ні?

  По-перше, Бог - Майстер відмінностей. Він любить, щоб люди були різними. У нас у всіх своя сітківка ока, свій відбиток пальців, у нас своя індивідуальність. І, до речі, цікаво, що слово «індивід» буквально означає «неподільний, цілісний». Нинішнє покоління часто називають «дивідами» - розділеними. Ніби як усе стало глобалізованим, але кожен намагається бути відокремленим від когось іншого. Звичайно ж, тут свої корективи внесла така катастрофа як гріхопадіння. Тому що до того, як Бог сказав, що «нехай залишить чоловік матір і батька, і пристане до своєї жінки, і двоє стануть вони одним тілом», Адам та Єва були нагими, тобто вони були відкриті, були щирі, і єдність у різноманітності в них була. Але після того, як стався цей великий обман, люди не послухалися Творця, вони стали одне від одного, перш за все, далекими. Тому що коли люди скуштували цей заборонений плід, їхні очі розплющилися, вони побачили, що нагі, і нагота була перш за все внутрішньою наготою, тому що вони були єдині люди на землі, і саме одне від одного вони зробили ці фігові листя. Відтоді люди надягають ці скафандри (я маю на увазі не одяг, щоб були ці здорові сором'язливість та пристойність), а люди часто надягають маски (не такі, які потрібно в метро надіти, а ті маски, щоб не бути вразливими). Люди бояться, що дізнаються, якими вони є. І кажуть, що найкращий захист - це напад. І тому «за склом» часто бувають люди, тому що у цій відмінності, яка, здавалося б, повинна була б нас об'єднувати і робити цілісними, люди завдають одне одному дуже багато болю. І гріховна природа, й егоїстичний характер, і незрілість або просто навіть неуцтво, і невміння поводитися певним чином приносять багато болю.

  Ну, а як навчитися поводитись, тому що в нас взагалі такого виховання сімейного немає? Це не розвинуто в нашій країні. Сексуального виховання немає. Як бути сім’ям, котрі ні сіло ні впало стали разом іти життям? Що їм робити? Є якісь правила?

  Звичайно, є поняття таке - «інститут шлюбу та сім'ї». Інституція має на увазі під собою, що ми в ній якісь абітурієнти та студенти, там немає випускників. «Вік живи, вік учись...», - у нашому стані кажуть, - «... й однак дурнем помреш». Хоча Луцій Сенека говорив: «Вік живи, вік учись, як правильно жити», в тому числі, і в сімейному житті. Якщо мені, щоб займатися якоюсь справою, потрібно закінчити курси підвищення кваліфікації, то що говорити вже про те, щоб будувати сімейні взаємини? Завдяки тому, що сьогодні є багато коучів, тренерів, книжок, програм, про це постійно говорять. Але через те, що люди можуть прочитати багато книжок, відвідати багато семінарів, бути на багатьох консультаціях, вони не припиняють бути егоїстами. І чого потрібно навчитися - це вміння, з одного боку, як би себе зрікатися і забувати своє «я». Хоча в цьому є й інше «узбіччя» - тема співзалежності. Це окрема велика історія, де люди не мають здорових кордонів, і живуть життям іншої людини - це інше «узбіччя», яка теж завдає дуже багато болю...

  Звернімося до Біблії щодо стосунків чоловіка і дружини: «І як кориться Церква Христові, так і дружини своїм чоловікам у всьому». Чому такий приклад? Чому, по-перше, говориться тільки до чоловіків: «Любіть своїх дружин», чи є в цьому якийсь підтекст? Чи мається на увазі, що і дружини повинні любити чоловіків? І як Христос любить Церкву?  З чого ми це бачимо?

  Почнімо з того, що в богословських колах є різні розуміння того, які ролі у чоловіка та жінки, чи краща жінка за чоловіка і навпаки... Але ми бачимо, що Бог сказав: «Створімо людину, чоловіка і жінку». Тобто, чоловік та жінка - це повноцінні люди. Але є проблема, що йде якась війна, духовна війна проти серця жінки. Коли сталося гріхопадіння, і були сказані слова, що жінки будуть народжувати дітей у муках, що чоловіки будуть в поті чола добувати хліб, то було і сказано: «... Воно зітре тобі голову, а ти будеш жалити його в п'яту». Тобто, насіння жінки, або її саму, щоб дискримінувати. Чому сьогодні виникло багато феміністичних та інших рухів? Тому що чоловіки, не знаючи свого справжнього призначення або не розуміючи Божого задуму в стосунках, часто починали рухатися в тому, щоб самостверджуватися і, будучи сильнішими фізично, стверджуватися у владі. В чому суть? Є поняття егалітарності, де, насправді, чоловік та жінка рівні, але у кожного є своя роль. І чоловік, як лідер, йде на пів кроку попереду, не для того, щоб панувати, а щоб бути захисником. Це його головна функція. Але через те, що люди не знають свого призначення, живуть у далекому від Бога співтоваристві, або неправильно інтерпретують Біблію, і виникають ось такі перекоси... Якщо ми подивимося контекст, то потрібно розуміти, що там сказано спочатку: «Чоловіки, любіть своїх дружин, як Христос полюбив Церкву, і віддав Себе за неї». Зауважте, що в цьому разі Христос говорив: Я прийшов не для того, щоб Мені служили, Я прийшов для того, щоб послужити і віддати Своє життя як викуп за багатьох...

  Чомусь суспільство і в тому числі християнство вихопили  з контексту «Дружини, коріться своїм чоловікам», і чоловіки трактують це, як хочуть, але основне послання – «ти маєш коритися». Чому вихопили з контексту саме це?

  ... Якщо жінка виросла там, де була нездорова модель, де жінка панувала, тоді «в нашому домі голова - чоловік, і якщо я сказав вам, що чоловік, то чоловік». І є інший бік: де чоловік бере на себе роль захисника, того, хто забезпечує, лідера, де він не грубою, а твердою рукою править, тоді це створює атмосферу. І жінка буде коритися... Ще треба подивитися на контекст культурний та історичний: це писалося в Ефеську церкву, де був матріархат. Головною богинею в Ефесі була Артеміда. Це теж потрібно враховувати...