Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Гість: В’ячеслав Горшков, експерт ГО «Несторівський центр»
Програма: «Наша освіта»
Ведучий: Віталій Хромець

 

 

   Свого часу Христос сказав Своїм учням: «Тож ідіть, і навчіть усі народи, христячи їх в Ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів. І ото, Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку! Амінь» (Матв.28:19-20). Велике доручення Ісуса Христа стосується і нас, сучасних християн. Що означає навчити народи в біблійному сенсі? Про це розмовляємо з В’ячеславом Горшковим, експертом ГО «Несторівський центр». Автор та ведучий програми – Віталій Хромець, директор ГО «Несторівський центр», кандидат філософських наук.

 

 

  «З одного боку, християнство, особливо в останній час, стало дуже індивідуалістичним. Ми чудово розібрались з тим, як людина може спілкуватись з іншою людиною, як людина може спілкуватись з Богом. Але ми не дуже розуміємо, як ми можемо взаємодіяти з іншими спільнотами як спільнота… Тобто, ця тема нерозкрита…»

 

  «Річ у тому, що традиція завжди існує в певній спільноті. І основною одиницею, яка зберігає, і поширює, і передає далі цю традицію, це якраз, якщо ми подивимось на Біблію, навіть не окрема церковна спільнота, це – народ. І в Біблії є декілька слів, які ми можемо  перекладати як «народи», і «племена», і «язики», і «царства». І, звісно, там немає сучасного слова «нація». Але якщо ми подивимось, що таке нація, то ми побачимо, що деякі терміни біблійні ми можемо перекладати як «нація»…»

 

  «Ми дуже часто говоримо про різні традиції та світосприйняття.  Але треба згадувати, що світосприйняття впливає на богосприйняття… Те, як люди Сходу сприймають світ і розуміють Бога, дуже сильно відрізняється від того, як ми до цього звикли, наприклад, в Європі»

 

  «…Чому Богу важливо, наприклад, щоб зберігалось оце розмаїття культур, розмаїття народів як носіїв культур або як середовищ, які ці культури здатні передавати в часі? І ми можемо побачити якраз у біблійних текстах, що для Бога це дуже важливо. Яскравий приклад – це історія Апостолів, яка розгортається в Книзі Дій…»

 

  «…Усі ми розуміємо, що Бог дуже-дуже сильно від нас відрізняється. Тобто, Він зовсім інший. Якщо застосовувати таку геометричну термінологію, то Він настільки широкий, глибокий, що для Його пізнання недостатньо мати якусь одну точку зору. Тобто, якщо уявити, що ми належимо до окремої культури, вона формує точку зору, з позиції якої ми і сприймаємо Бога. І якщо всі будуть належати до однієї культури, наше сприйняття Бога буде дуже однобоким. Фактично, ми будемо мати дуже «пласку» картинку…»

  «Християнство, як насіння, має впасти на грунт культури. Воно не має цю культуру зруйнувати. Воно має висловити розуміння Бога або одкровення про Бога засобами саме цієї культури…»

 

  «Саме повага до культури здатна привести до серйозних перетворень у суспільстві завдяки християнству. Коли християнство стає не чимось чужим, нав’язаним, коли воно стає своїм. І саме це змінює націю…»